Ból pięty od strony podeszwowej, promieniujący w kierunku śródstopia, lub po prostu ból śródstopia, który nasila się rano po wstaniu z łóżka lub po wstaniu po dłuższym siedzeniu/ leżeniu to najprawdopodobniej tzw. zapalenie rozcięgna podeszwowego (plantar fasciitis). Jest to najczęstsza patologia odpowiadająca za bóle okolicy podeszwy stopy. Występuje najczęściej u osób 40-60 rż. otyłych, dużo stojących lub chodzących, biegających, z ograniczonym zgięciem grzbietowym w stawie skokowym, z nieprawidłowościami anatomicznymi w obrębie stopy i z zaburzeniami biomechanicznymi. Rozpoznanie kliniczne może potwierdzić USG (grubość powięzi ponad 4mm) i MRI, ale nie na początku dolegliwości bo wtedy zmiany mogą być za słabo nasilone by potwierdzić diagnozę. Dlatego jak zawsze najważniejszy jest wywiad i badanie fizykalne.
Nazwa zapalenie może być myląca w tej jednostce. Stan zapalny w stanie ostrym cechuje się nagromadzeniem leukocytów w tkance, a w przewlekłym infiltracją makrofagów, limfocytów i komórek plazmatycznych. U osób z objawami plantar fasciitis można zaobserwować martwicę kolagenu, przerost naczyniowo- fibroblastyczny, metaplazję chrząstkopodobną i zwapnienie macierzy.
W tej patologii w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych rewelacyjnie sprawdza się masaż, niestety jest to jedynie leczenie objawowe. W leczeniu przyczynowym należy zwrócić uwagę na całą postawę, bo to od niej zależy jak rozkłada się ciężar ciała na stopie. Skutkiem nieprawidłowej postawy może być zwiększone obciążenie przodostopia co długofalowo zwiększa siły działające na rozcięgno podeszwowe i może doprowadzić do jego patologii.
Leczenie sprowadza się do poprawy wzorców ruchu i postawy, wzmacniania i rozciągania rozcięgna podeszwowego i mięśni łydki oraz poprawy biomechaniki samej stopy. Niekiedy konieczne może okazać się zastosowanie wkładek ortopedycznych. U sportowców w fazie ostrej i podostrej może okazać się konieczne zastosowanie ciszy mechanicznej przez 1-2 tyg.
Jako dodatkowe elementy terapii wspomagające przebudowę bolesnej tkanki można rozważyć iniekcje z prp i terapię falą uderzeniową.
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.