Pozwala na ocenę układu ruchu – mobilności, koordynacji ruchowej, zakresu ruchu, poziomu siły mięśniowej, które są niezbędne do prawidłowego i bezbólowego funkcjonowania naszego ciała. Jest przydatna zarówno dla sportowców wyczynowych poprzez ludzi amatorsko uprawiających sport, a także osób niezwiązanych ze sportem. Odgrywa istotną rolę w procesie rozwoju dzieci i młodzieży. Diagnostyka funkcjonalna jest również formą profilaktyki pozwalającą zminimalizować ryzyko różnych zespołów bólowych. Pozwala na określenie i zaplanowanie kierunku terapii.
Leczenie poprzez ruch zgodnie z aktualnymi badaniami naukowymi. Jest to najskuteczniejsza forma leczenia prawie wszystkich dysfunkcji układu ruchu. W naszej placówce ćwiczenia dobieramy wyjątkowo indywidualnie do pacjentów przykładając szczególną uwagę do tego by ćwiczenia były wykonalne i atrakcyjne. Po terapii pacjent otrzymuje rozpiskę lub nagranie z zadanymi ćwiczeniami.
Metoda dodatkowa stosowana celem odciążenia tkanek. Stosujemy ją celem zmniejszenia dolegliwości bólowych co umożliwia szybsze wprowadzenie ruchu u pacjenta, a to z kolei przyspiesza cały proces gojenia i powrotu do zdrowia.
Kinesiotaping stosujemy najczęściej w:
- ostrych bólach kręgosłupa
- naderwaniach mięśni
- korekcji stopy (np. paluch koślawy, stopa pronująca/supinująca)
- u kobiet w ciąży celem odciążenia brzucha
Jest to końcowy etap usprawniania ruchowego. Jego cele to min.:
- zmniejszenie dolegliwości bólowych,
- poprawa zakresu ruchomości stawów
- poprawa wytrzymałości, siły i koordynacji,
- poprawa jakości czynności dnia codziennego oraz umiejętności sportowych,
- profilaktyka kontuzji i urazów,
- zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej,
- kompensacja utraconych funkcji,
- poprawa jakości chrząstki stawowej, więzadeł, ścięgien i mięśni,
- promocja aktywnego i zdrowego stylu życia.
zalecana jest pacjentom przed planowanym zabiegiem. Jej cel to maksymalizacja efektu operacji i przygotowanie do aktywności po zabiegu. Często terapia wykonywana jest w celu umożliwienia zakwalifikowania pacjenta do niezbędnej operacji lub rezygnacji z niej (leczenie zachowawcze).
jest kolejnym (po operacji) etapem leczenia, mającym na celu najefektywniejsze przywrócenie sprawności ruchowej pacjentów po różnych zabiegach operacyjnych. Jej celem jest również uniknięcie kompensacji które mogą po latach doprowadzić do innych dysfunkcji. Jej przedłużeniem jest medyczny trening terapeutyczny.
Lecząc niektóre dysfunkcje (np. zespół cieśni nadgarstka, bóle i zawroty głowy, neuralgię mortona), korzystamy z metod specjalnych fizjoterapii jakimi są techniki powięziowe. Jest to forma masażu, która różni się od masażu klasycznego i ma na celu wspieranie powrotu pacjenta do zdrowia.
Celem masażu jest obniżenie napięcia mięśniowego i zrelaksowanie pacjenta. Formy masażu są różne, dostosowujemy je do potrzeb pacjenta.